Konfliktuskerülő vagy béketeremtő vagy?

Egy kerülendő viselkedés!

Kerüld el ezt a viselkedést, ha jobb kapcsolatokat akarsz!

Te sem hitted volna, hogy van különbség a béketeremtő és a konfliktuskerülő között?

Elgondolkodtál már azon, hogy miért próbálod elkerülni a konfliktusokat? Lehet, hogy úgy érzed, ezzel békét teremtesz magad körül, hiszen nem szeretnéd, ha veszekedések vagy feszültségek uralkodnának a környezetedben. Talán azt gondolod magadról, hogy békepárti vagy, esetleg béketeremtő. De vajon tényleg ez a helyzet? Az igazság az, hogy a konfliktuskerülés és a béketeremtés között óriási a különbség, és érdemes megértened, hogy melyik utat járod.

Ha valóban békét szeretnél teremteni, akkor tisztában kell lenned azzal, hogy ehhez elengedhetetlen az őszinteség és a helyzetek tisztázása. A béketeremtő nem fél szembenézni a problémákkal, sőt, arra törekszik, hogy mindenki számára világos és átlátható legyen a helyzet. Nyíltan, asszertívan vállalja a véleményét, még akkor is, ha ez nem mindig egyszerű. Az ő célja az, hogy valódi megoldásokat találjon, és ezáltal megteremtse az egyensúlyt. Az őszinteség és a nyíltság nem rombolja a kapcsolatokat, hanem éppen ellenkezőleg: megerősíti azokat.

Ezzel szemben, ha konfliktuskerülő vagy, akkor valószínűleg gyakran előfordul, hogy nem vállalod fel a saját gondolataidat vagy érzéseidet. Inkább próbálsz minden irányban megértő lenni, mert félsz attól, hogy a véleményed kimondása feszültséget kelthet. Azt gondolhatod, hogy ezzel megóvod magadat és másokat a veszekedésektől, de valójában csak elhallgatod az igazságot. Az ilyen viselkedés hosszú távon nemcsak neked, hanem a környezetednek is árthat.

Az, hogy minden irányban megértő próbálsz lenni, egy idő után oda vezethet, hogy nem foglalod el a saját helyedet semmilyen kérdésben. Nem állsz ki semmi mellett, és emiatt mások nem tudnak rád támaszkodni. Ha nem vállalod fel a véleményedet, az emberek körülötted úgy érezhetik majd, hogy nem tudnak benned megbízni. Nem tudják, hogy valójában melyik oldalt képviseled, és ez bizonytalanságot kelthet bennük. Egyre inkább távolodni kezdehetnek tőled, és ez a kapcsolataid meggyengüléséhez vezethet.

Ezt a helyzetet talán úgy próbálod kezelni-konfliktuskerülőként-, hogy még inkább igyekszel mindenkinek megfelelni. Azzal, hogy mindkét fél kedvében akarsz járni, akár hazugságokhoz is folyamodhatsz, vagy önmagadat is háttérbe szoríthatod. Az alárendelődés és a folyamatos alkalmazkodás viszont csak tovább növelheti a feszültséget benned. Egy idő után már nemcsak a külső környezetedben lesznek konfliktusok, hanem belső ellentétekkel is meg kell küzdened.

Fontos megértened, hogy a konfliktusok nem feltétlenül rosszak. A konfliktusok tisztázása lehetőséget ad arra, hogy jobban megértsd magad és másokat, és olyan megoldásokat találj, amelyek valódi békéhez vezetnek. Ha mindig elkerülöd a nézeteltéréseket, azzal nemcsak a problémákat halmozod fel, hanem azt az esélyt is elveszíted, hogy fejlődj a kapcsolataidban és önmagadban.

Hogyan léphetsz ki ebből a körből? Az első lépés, hogy felismered, mit jelent számodra a konfliktuskerülés. Gondold végig, miért tartasz attól, hogy kiállj a véleményed mellett. Lehet, hogy félsz az elutasítástól, vagy attól, hogy mások negatívan ítélnek meg. Ezek az érzések természetesek, de fontos, hogy ne ezek irányítsák a viselkedésedet.

Próbáld meg kisebb lépésekben gyakorolni az őszinteséget és az asszertivitást. Ha van egy helyzet, ahol eddig inkább hallgattál, most mondj ki egy gondolatot, ami valóban benned van. Nem kell azonnal minden konfliktust felvállalnod, de apránként megtanulhatod, hogyan állj ki magadért úgy, hogy közben tiszteletben tartod mások érzéseit is.

Fontos az is, hogy megtanuld kezelni a konfliktusokat anélkül, hogy túlzottan érzelmi alapon reagálnál. Az érzelmek kezelése kulcsfontosságú, mert ha képes vagy higgadtan és logikusan végiggondolni a helyzetet, sokkal könnyebben találhatsz megoldásokat. Ne feledd, hogy a konfliktusok kezelése nem a veszekedésről szól, hanem arról, hogy közösen dolgozzatok egy jobb helyzet kialakításán.

Ha konfliktuskerülőként élsz, előfordulhat, hogy azt érzed, a békéért áldozatokat kell hoznod. Az igazság azonban az, hogy a valódi béke nem az önfeladásból fakad. Ha mindig alárendeled magad másoknak, azzal saját magadat fosztod meg a szabadságtól és az önállóságtól. A valódi béke belülről indul, és akkor tudod megteremteni, ha harmóniában vagy önmagaddal. Ez pedig azt jelenti, hogy mered vállalni a véleményedet, és készen állsz tisztázni a helyzeteket.

Ahhoz, hogy valódi béketeremtővé válj, nem kell tökéletesnek lenned. Elég, ha hajlandó vagy tanulni a hibáidból, és nyitott vagy arra, hogy fejlődj. A konfliktuskerülés helyett tanuld meg, hogyan kezeld a nehéz helyzeteket úgy, hogy közben megőrzöd az önazonosságodat. Ez nemcsak neked, hanem a kapcsolataidnak is jót fog tenni. A valódi kapcsolatok ugyanis az őszinteségen és a kölcsönös tiszteleten alapulnak, nem pedig a problémák szőnyeg alá söprésén.

Te döntesz arról, hogy konfliktuskerülő maradsz-e, vagy kilépsz ebből a mintából, és elindulsz a valódi béketeremtés felé. Az út eleinte talán nehéznek tűnik, de minden apró lépés, amit az őszinteség és a nyíltság irányába teszel, közelebb visz ahhoz, hogy egy kiegyensúlyozottabb, boldogabb életet élhess. Ne feledd, a valódi béke nem a konfliktusok elkerüléséből származik, hanem abból, hogy képes vagy megoldani azokat.

Ha gondod akad a kapcsolati konfliktusokkal, gyere egy kineziológia oldásra, ami segít felülírni a régi sémákat, és boldogabb kapcsolatokat teremt.

ITT TALÁLSZ RÉSZLETEKET A KINEZIOLÓGIA KEZELÉSRŐL

Minden amire gondolunk, tudatosan vagy tudat alatt teremtő erővel hat környezetünkre. Teremtő erőnk van. Célom, hogy neked is sikerüljön megtapasztalnod a teremtés csodás energiáját!

Hívj bátran!

Sulya Zsuzsanna, Boldogság-mentor

Érdekel a Tarot kártyavetés művészete?

Tarot tanfolyamaink:

Tanulj meg olvasni a Tarot kártyákból!

Merülj el az önismeret és a mágia gazdag világában.

Úgy érzed, sikertelen vagy a párkapcsolat terén?

A Párkapcsolati Tarot tanfolyam neked szól.